plugovi

Plug je sprava za osnovnu obradu zemljišta. Postoje različite vrste plugova, od kojih je najčešći raoni plug. Pored raonih postoje i: diskosni (radni deo je disk), tanjirasti (radni deo tanjir), čizel plugovi (radni deo u obliku motičica). U slučaju da na izvesnoj dubini postoji vodonepropusni sloj pre oranja (ili zajedno sa njim) vrši se podrivanje različitim tipovima podrivača.
Plugove su tradicionalno vukle radne životinje kao što su konji ili volovi, dok ih u današnje vreme vuku traktori. Plugovi su pravljeni od drveta, gvožđa, ili čeličnih okvira sa pričvršćenom oštrisom za sečenje i prevrtanje zemlje. Plug je bio osnovno oruđe tokom najvećeg dela zapisane istorije. Plug predstavlja jedan od najvećih poljoprivrednih pronalazaka u ljudskoj istoriji.
Primarna svrha oranja je da se prevrne gornji sloj zemljišta, donoseći sveže hranljive materije na površinu, dok se zakopava korov i ostaci prethodnih useva, čime se omogućava njihova razgradnja. Pri provlačenju pluga kroz zemlju se stvaraju dugački rovovi plodnog zemljišta pod nazivom brazde. U savremenoj upotrebi, oranica je obično ostavlja da se osuši, a zatim je drlja pre sadnje. Oranjem i kultivisanjem tla se homogenizuje i menja gornjih 12 do 25 cm tla da bi se formirao plužni sloj. U mnogim zemljištima, najveći deo finog biljnog napojnog korenja se može naći u površinskom ili plužnom sloju.
Plugovi su u početku bili na ljudski pogon. Taj proces je postao znatno efikasniji nakon što se počelo sa korištenjem životinja. Prve plugove na životinjski pogon su nesumnjivo povlačili volovi, a kasnije u mnogim oblastima konji (uglavnom tegleći konji i mule, iako su i razne druge životinje korištene u tu svrhu). U industrijalizovanim zemaljama, prvi mehanički način vuče pluga su bile parne mašine(mašine za oranje ili parni traktori), ali su one postepeno potisnute traktorima sa motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem.
Korišćenje pluga je opalo u nekim područjima, često onima koja su znatno ugrožena oštećenjem zemljišta i erozijom. Na tim područjima se u većoj meri koristi pliće oranje i druge manje invazivne tehnike konzervativnog obrađivanja.
Moderni takmičenja se održavaju za entuzijaste oranja, poput Nationalnog oračkog prvenstva u Irskoj.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Stari imt 539

tanjirace